top of page
CLOUDOVÉ SLUŽBY
Data Cloud
CLOUD COMPUTING

je označení pro internetovou službu poskytující informační technologie formou pronájmu zařízení a technologií na dlouholeté bázi. Díky cloudu odpadá nutnost pořizovat vlastní zařízení, udržovat jej v kondici a také například nutnost pořizovat drahá softwarová řešení.

JAK TO CELÉ FUNGUJE?

Jednoduše. Prostě si dle vašich potřeb zvolíte konkrétní řešení, poskládáte si jednotlivé služby a k dané službě se připojíte prostřednictvím internetu. Stručně řečeno využíváte externích technologií a služeb bez toho, aniž byste si dělali hlavu s údržbou - vše je zahrnuto v ceně zvolené služby.

CO VŠE MŮŽE BÝT V CLOUDU?

Doba, kdy samotné cloudové služby byly značně omezené, je dávno za námi a dnes můžete díky výkonnému internetovému připojení a mobilním datům využívat prakticky jakoukoli službu či software bez omezení.

CLOUD A BEZPEČNOST DAT

Rozhodně nejsou na místě obavy z bezpečnosti dat. Poskytovatelé cloudových služeb jsou silně legislativně vázáni k tomu, aby právě zabezpečení dat a osobních údajů bylo na vysoké úrovni. Každý poskytovatel drží minimálně druhou - většinou další dvě - zálohu vašich dat a současně v jiném datovém centru než v tom primárním. Nejdelší interval obnovy dat se tak pohybuje mezi 1 a 2 týdny. S výše uvedenou informací také souvisí vaše potřeba bezpečnostních řešení, u které se právě díky cloudu významně snižují náklady.

VÝHODY
  • Nižší náklady na hardware

  • Nižší náklady na software

  • Optimalizace cash-flow společnosti

  • Významně snížené nákladů na el. energie

  • Flexibilita

  • Pravidelné zálohování dat

  • Bezpečnost dat na vysoké úrovni

NEVÝHODY
Abstraktní X
  • Náročná změna dodavatele

  • Závislost na internetovém připojení

  • Kontrola využívaných služeb - v případě že si neuhlídáte škálovatelnost v návaznosti na vaše potřeby, za nevyužívaný výkon platíte dle podmínek dohodnutých s dodavatelem služby.

SHRNUTÍ

Je jasné, že výhody cloudových služeb už v dnešní době převažují nad nevýhodami, nicméně vždy záleží na potřebách společnosti. Ne ve všech případech platí, že náklady na provoz jsou nižší než on-premise řešení (řešení kdy vlastníte veškerou technologii a software). Nejdůležitějším aspektem při rozhodování přechodu do cloudu jsou právě náklady na provoz, které jsou následovány dalšími požadavky - přístupnost dat zvenčí, apod.

REFERENCE

BeWooden s.r.o.
Fryčovice

bewooden.png

IHOMA SE
Zlín

ihoma.png

Vaporism s.r.o.
Ostrava

vaporism.png

a další o kterých vám s radostí povíme...

bottom of page